פתח תקווה
052-6891893

כפות הרגליים נעים להכיר

לכ. הרגל והמנח התקין שלה על הקרקע חשיבות לגוף כולו.

אני אוהבת לראות את כ. הרגליים  כאוחזות את הקרקע ממנה מגיע מידע רב המתקבל מהקרקע התומך את עמידתנו. כ. רגליים הן הראשונות שמקבלות את המידע מפני השטח שעליו אנו ניצבים ומעבירות  אותו לגוף כולו. כאשר  אנו עוברים ממשטח ישר למשופע למשל, או מאדמת בוץ לאדמת חצץ , גופנו מסגל את היציבה שלו בהתאם למידע החדש שהתקבל מכפות הרגליים:  האם יש צורך לגוף לשמור על שיווי המשקל באופן שונה? איך זה מתבטא?כמה יש לנו יכולת או ידע מוטורי לסגל לנו שינויים?

עוד כעוברים ברחם אימנו רקענו ברגלנו כנגד דפנות הרחם וחשנו את הכוח המוחזר מהן מלווה ברטט המרגיע של מי השפיר. גם לאחר שהגחנו לאוויר העולם המשכנו לרקוע,ולהכיר את העולם דרך כפות הרגליים. עיבוד התחושות המגיעות מכפות הרגליים הופך להיות משמעותי עוד יותר כאשר אנו מתרוממים על שתיים, ולומדים לאזן את שיווי המשקל שלנו לצורך  עמידה והליכה. גם בבגרותנו  מצב זה דורש ממערכת העצבים שלנו  דריכות ומאמץ רבים. לכן, תמיד נעדיף ללמוד בישיבה או בשכיבה, למשל. כדי לחוות את הדחיפה  מן הרצפה כך שיווצר במערכת העצבים הגירוי המדמה מצב של הזדקפות לקראת עמידה, די להעמיד את כפות הרגליים על הרצפה, או לדחוף אותן כנגד הקיר בשעה שאנו שוכבים.

רק כאשר כף הרגל נמצאת בפריסה מלאה  על פני הקרקע אנו יכולים למצות את יכולת הדחיפה ולהשתמש בה באופן מיטבי בתנועה: כמו למשל התרוממות,הליכה ריקוד וכד'. פריסה לקויה, לעומת זאת, תתבטא במנח גוף שגוי על מנת לפצות על כך. כלומר, נוצרים יחסים של הדדיות בין מערכות הגוף השונות; בין כף  הרגל לגוף כולו.מכאן שאת העבודה על כף הרגל ניתן ליישם הן על כף הרגל עצמה והן באמצעות אזורי הגוף האחרים.

כאשר שיווי המשקל מיוצב באופן נכון על ידי כפות הרגליים והגוף כולו, מתאפשרת תחושת נינוחות ויציבות, כעץ נטוע אשר שורשיו באדמה. חשיבות כפות הרגליים אם כן משליכה  גם על תחושות הנפש המקבילות. אנו רואים קשר זה גם בביטויים תרבותיים ולשוניים. לדוגמא: "העמיד אותו על רגליו"- הבריא אותו, או בהשאלה: החזיר אותו למצב מתפקד. "עמד על הדברים לעומקם"-הבין לאשורו באופן יציב ובטוח, ועוד.לעיסוק בשיפור היציבה יש איכויות המשפיעות אפילו על המצב הנפשי בכיוון של התקרקעות ואיזון.

על אף כל החשיבות העצומה של כפות רגלינו כפי שנוכחנו לראות, לרוב אנו נוטים להזניחן ולהתעלם מהן. האם שמתם לב כי אפילו שמות מובחנים חסרים להן, כולן קרויות בהונות,  בניגוד לאצבעות הידיים המוכרות יותר בשמותיהן.בדקו את עצמכם : עצמו את עינכם וציירו בדמיונכם את קווי המתאר של בהונות כף רגל ימין, האם תוכלו להתוותם במדוייק ועד כמה ?

בואו נראה זאת כתחילתה של ידידות מופלאה.

13 באוקטובר 2015

Leave a reply